Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rímskokatolícka farnosť sv. Petra a Pavla

Rímsko-katolícky kostolKostol sv. Petra a Pavla bol postavený v 80-tych rokoch 18.storočia a vysvätený v roku 1788 vtedajším dekanom Jánom. Farnosť Zalužice bola erudovaná až v roku 1806. Najstaršie zápisy matrík sú z roku 1824 a pri vysluhovaní všetkých sviatostí sa spomína ako farár Matej Brachay. Ďalším správcom farnosti bol Jozef Sarossy. Pod správu farnosti Zalužice od najstarších čias patrili filiálne obce Čečehov, Hažín, Lúčky a Vrbovec. V novších dejinách sa do pamäte obyvateľov zapísali kňazi, ktorí tu pôsobili niekolko desaťročí. Na konci minulého storočia to bol Ján Ťahy. V 20.storočí to boli kňazi Karol Sirola, Rudolf Halmay, Michal Jacko, Juraj Jendžeľovský, Jozef Dronzek, Vladimír Novák a v súčasnosti je farským administrátorom Štefan Oslovič.

Rímskokatolícky kostol doteraz nebol nikdy predmetom žiadneho pamiatkového výskumu. Podľa Súpisu pamiatok bol postavený grófom Imrichom Sztárayom v r. 1788 po zničení staršieho kostola z r. 1745. Ten stál podľa zápisu z kanonickej vizitácie (1832) asi 200 m od križovatky hlavnej cesty k terajšiemu kostolu, spolu s cintorínom. V r. 1970 bola realizovaná veľká oprava kostola za farára Juraja Jendžeľovského (fasády, výmaľba interiéru, plechová krytina). Steny interiéru sú hladké s novodobou výmaľbou (2009), podlaha veľkoformátová matná keramická novodobá (2009). Mobiliár je novodobý. Na juhozápadnej strane lode kostola je hlavný vstup so sekundárnymi novodobými 2-krídlovými drevenými plnými dverami, zo strany interiéru v nike so segmentovým záklenkom.

 Empora na juhozápadnej strane lode kostola má v strednej časti vloženú drevenú skriňu organového registra, za ním vlastný 3-osový orgán s drevenou architektúrou z konca 19. storočia.

Webová stránka Rímskokatolíckej farnosti je - www.zaluzicefarnost.sk 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka